Historie

► Hardrocková skupina STARÁ ŠKOLA vznikla v Ústí nad Labem v zimě roku 1983. 
► Vyvinula se z předchozího bluesrockového seskupení OMNIA BLUES BAND.   
► To zase vzniklo na základě činnosti bigbeatové kapely S-D-R.

Již v této kapele (S-D-R byla založena v létě 1980) se setkali bratři Šteflové (Vítězslav Štefl – kytara, zpěv, Dalibor Štefl – baskytara, zpěv) a Petr Štícha (bicí nástroje, zpěv). 
Tato sestava odehrála od dubna 1981 několik koncertů a zábav. Potom ale Petr Štícha musel nastoupit základní vojenskou službu. Bratři Šteflové hledali dočasný záskok a našli ho v Pavlovi „Špína“ Doležalovi. Jenže poté musel základní vojenskou službu nastoupit i Dalibor Štefl. Tím skončila skupina S-D-R.

Vítězslav Štefl musel tedy hledat dočasný záskok i na basovou kytaru. Spolu se „Špínou“ na jaře 1983 zlanařil nejdříve Petra Bultase (kytara, zpěv, ex RTG), poté Pavla „F“ Janáčka (baskytara, zpěv, ex Dehet), v tuto dobu přišel i David Žalud (saxofon) a v červnu 1983 sestavu doplnil Jiří Vopička (klávesové nástroje, zpěv, ex Mohutná křeč). Tak vznikla kapela Omnia Blues Band (OBB), která byla zaměřena na blues a blues rock. OBB odehráli několik vystoupení už od začátku s velkým ohlasem ze strany fanoušků a úspěšně se prezentovali i oficiálně na tehdy povinných přehrávkách. Skupina ale byla nucena změnit si jméno (název podle přehrávkové komise prý zněl moc západně ..!). Protože přehrávky byly na podzim, skupina dostala termín na vymyšlení nového názvu do konce kalendářního roku. A tak v prosinci 1983 vznikl název STARÁ ŠKOLA (tak půl na půl podle hudebního zaměření i podle místa zkušebny kapely).

Celkový hudební vývoj skupiny, který inklinoval k hard rocku, však přestával vyhovovat některým členům a tak na přelomu let 1983/1984 odešli Pavel „Špína“ Doležal, David Žalud a Pavel „F“ Janáček. 
Bicích nástrojů se zase ujal z vojenské služby se navrátivší Petr Štícha. 
Za Dalibora Štefla, který byl tehdy stále ještě vázán vojenskou prezenční službou, nastoupil a basového postu se v únoru 1984 dočasně ujal Zdeněk Pazourek, tehdy člen Státního divadla v Ústí nad Labem. Stará škola v tomto obsazení odehrála několik vystoupení. 
Na sklonku roku 1984 Zdeněk Pazourek odešel a baskytary se v lednu 1985 konečně chopil z vojenské služby se navrátivší Dalibor Štefl. Jízda Staré školy mohla začít. A taky tedy začala!!!

Na začátku stála Stará škola tedy v tomto složení: Dalibor Štefl (baskytara, zpěv), Petr Štícha (bicí nástroje, zpěv), Vítězslav Štefl (kytara, zpěv), Jiří Vopička (klávesy, zpěv) a Petr Bultas (kytara, zpěv). Začaly přibývat koncerty, začaly přibývat zábavy (tehdy pod názvem „čaje“), dostalo se i na festivaly (poprvé např. Rock na Labi atd.). Počet vystoupení začal utěšeně narůstat. Totéž lze prohlásit i o síle těchto koncertů a tomu odpovídajícímu ohlasu fanoušků i médií (novinové články, rozhovory v rádiu...).
Vystoupení bylo čím dál víc a víc, dalo se jich počítat na stovky. Skupina si už tehdy také začala kolem sebe vytvářet i vlastní technickou sekci, která se nemalou měrou podílela na image celé kapely. Tento rozsáhlý technický tým postupem doby tvořili i takoví, kteří se později vypracovali na současné přední posty českých hudebních scén. 
K interní technice postupem času patřili tedy např. Vladimír Neubauer (světelný park, dnes fa nlight.cz), Ladislav Veselý (zvuk, dnes fa a-zyl.cz), Eduard Svoboda (zvuk), Jiří Zámečník (zvuk, dnes fa zvukzamecnik.cz) a Vlasta Neubauer (efekty, filmové dotáčky). 
Dalšími členy technického zázemí byli v těchto dobách např. František Kucej (doprava), Milan Pavelka (technik, efekty), Miroslav Kuchyňka (doprava) + celá řada dalších ... 
Skupina svá vystoupení tehdy realizovala až se sedmi osobami technické sekce(!). Její produkce totiž obsahovala nejen rozsáhlý světelný park, ale i mlhu (tzv. suchý led), kouř, filmové dotáčky na plátno, natažené po celé délce jeviště za bicí soupravou, stroboskop, skupina měla tehdy zvlášť zvukaře pro P.A. systém a zvlášť pro pódiovou aparaturu atd.

Na podzim roku 1986 odešel na rok kvůli „vojně“ klávesák Jiří Vopička a Stará škola pokračovala bez něj. 
A to až do dubna 1987, kdy na rok musel na „vojnu“ i Vítězslav Štefl. 
Stará škola zkoušela tedy ve třech, ale na konci května odešel Petr Bultas. 
Zbývající členové, Dalibor Štefl a Petr Štícha, drželi přesto jméno Staré školy až do podzimu 1987, kdy se z „vojny“ vrátil Jiří Vopička. Trio pak muselo ještě počkat na konec března 1988, kdy se konečně z „vojny“ vrátil i Vítězslav Štefl. Takže znova na startovní čáře...

V této na dlouhou dobu ustálené sestavě (Dalibor Štefl – bg, voc, Petr Štícha – dr, voc, Vítězslav Štefl – g, voc, Jiří Vopička – key, voc) se začal produkovat hard rock, narůstal opět počet koncertů, zábav i prestižních festivalů (včetně např. Beatsalonu, Rocku na Labi, Rockové Mimoni...), vystoupení nabírala na mohutnosti, jezdilo se po celé republice, v severočeském kraji se hrálo snad na všech místech, kapela si zahrála i s mnoha špičkami naší hudební scény (např. Olympic, Laura a její tygři, František Ringo Čech, Yo Yo Band...).
Stará škola začala i častěji nahrávat po studiích (tehdy nejčastěji ve studiu Československého, později Českého rozhlasu v Ústí nad Labem, kde si na klávesy pohostinsky zahrál i hudební režisér Ladislav Svoboda).
Došlo i na studia televizní (např. v roce 1990 nahrála v ČST na Kavčích Horách svůj videoklip Krásná lady...) atd. 
V tomto období Stará škola také natočila svou první desku, LP STARÁ ŠKOLA (1992), které pod produkcí Dalibora Štefla nahrávala ve studiích SONO v Praze.

Desku poté vydala ještě v klasické, vinylové podobě firma BestI.A. a tak se Stará škola stala jedinou severočeskou hardrockovou skupinou, která měla LP. 
Stejný materiál vydala potom tato firma i na MC STARÁ ŠKOLA (1993).
Během působení této sestavy stanul organizačně v jejím čele klávesák Jiří Vopička, který dovedl připravit velmi dobře mnoho koncertů, festivalů, zábav a prestižních akcí. 
Mezi nejvydařenější rozhodně patřily oslavy desetiletého trvání kapely, kdy byla přítomna televize, tisk i rozhlas a kapele přišly popřát i známé tváře kulturního i společenského života a to včetně primátora města Ústí nad Labem.

K příležitosti těchto oslav Stará škola také vydala své vzpomínkové CD STARÁ ŠKOLA 1984 – 1994 (1994).
Začátkem devadesátých let začala Stará škola okamžitě mapovat nově vznikající scény a kluby, rozjela se spolupráce s novými kapelami, skupina se více soustředila na festivaly, ke slovu přišly i další projekty (Vítězslav Štefl a jeho spolupráce s magazínem MUZIKUS – seriály Kytaroví velikáni, Letem kytarovým světem a další seriály a články, učebnice Rocková kytara I + II + III (+ MC a CD), encyklopedie 33 + 333 světových kytaristů, 15 + 3 světových kytaristů..., patří sem projekt První české rockové kytarové školy, novely, notové sešity Podzimní nálady, rozhlasové pořady, multimediální projekt Kámen a hrad atd.)
V létě roku 1994 ale ohlásil svůj odchod Jiří Vopička. Tento dlouholetý klávesák a zároveň organizační duše kapely odešel po vzájemné dohodě v srpnu 1994 a téměř okamžitě jeho post obsadil Michal „Wakeman“ Mareček.

S tímto technickým muzikantem skupina ještě více zintenzívnila svou činnost, ale brzy se ukázalo, že ani Mareček tomuto tempu stačit nebude a tak prakticky přesně za rok, v září 1995, tento klávesák po vzájemné dohodě odešel také.

Členové skupiny se tehdy dohodli, že zůstanou v lety prověřené sestavě, takže od září 1995 až do podzimu 2009 kapela působila v klasickém triu, které se po nejrůznějších pódiích, zábavách, koncertech, festivalech a nahrávacích studiích pohybovalo od svého založení přes všechny změny v obsazení vlastně přes 29 let...

Stará škola pak tehdy nově zhodnotila svůj předchozí potenciál a vedle natočení nového alba se včas rozhodla pustit do přetáčení starých, prověřených trvalek, vyžadovaných fanoušky na koncertech a to rozhodně s lepším, současným zvukem a s řadou vychytávek včetně bonusů. 

Po albech ...demo2000 (2000), ...demo2003 (2003) a promo singlu Máš na vybranou (točeno v Hostivaři, 2003) tedy přišla novinka, CD Jen si dej! (2007) a došlo právě i na obě alba ze série Remasters, Remaster Serie, Vol.1 (2009) a Remaster Serie, Vol.2 (2010). 

Producentsky a organizačně se na nich podílely následující subjekty a osobnosti: UHS Ústecké hudební studio - Pavouk Records - p. Mgr. Tomáš Kříž (kytarista, baskytarista, hudební osobnost, člen mj. Black Sabbaky), Jan Domecký (šéf studia + zpěvák, kytarista, klávesák a leader kapel U.X.B a Black Sabáka), dále Petr Kůstka, náš letitý kamarád a příznivce, Ing. Jaroslav Bukáček (Severotisk, další náš letitý a věrný souputník a hlavní podporovatel), Martin Koranda (člen interního týmu Staré školy), Mgr. Milan Adámek (skvělá spolupráce ve studiu), Bc. Vít Černohlávek a Klára Štíchová (prověřená dvojka při realizaci obalů) a řada dalších věrných včetně Karla Carlose Nechuty, který nám už tehdy mnohdy vytrhl trn z paty (později člen interního týmu Staré školy) a Honzy Dwayneeho Klenera, našeho obětavého webmastera.
A pak přišla změna...
Na podzim 2009 ohlásil svůj odchod Petr Štícha. 
Rozchod proběhl naprosto v pohodě, normálně, obě strany se nenechaly vyhecovat některými fanoušky a zůstaly v běžném kontaktu. 
Petr tak odešel po 27 letech existence Staré školy a celkem po cca 29 letech společného hraní.

Po vyhlášení konkurzu na místo bubeníka se celkem sešlo na 17 nabídek. Mnohdy i ze vzdálenějších míst (Praha, Trutnov). 
Po osobních setkáních a ve většině případů i zkouškách vyplynula čtyři jména a z nich Stará škola zvolila Martina Lapáčka, působícího předtím např. ve 1202 Station. 
Navíc se zbylí členové, Vítek a Libor rozhodli, že původně Petrův pěvecký part si nerozdělí mezi sebe, ale svěří ho zpěvačce. A tou se stala Veronika Vavroušková. 
Nová sestava začala zkoušet od poloviny prosince, koncertovat se začalo již od jara 2010. Skupina v novém složení se velice rychle sehrála a posunula svůj feeling k dalším rovinám.

Na jaře roku 2011 Stará škola vydala svou novou desku, Vlci už přicházejí.
Během zbytku roku pak bylo tolik koncertů, že se skupina do studia ani nedostala, na nových skladbách ani nebyl čas pracovat.
Počátkem roku 2012 pak došlo pro rychlý zánik několika scén a hudebních klubů k dvouměsíční časové prodlevě v koncertech, kterou kapela beze zbytku využila k nacvičování nových skladeb a unplugged verzím.
Navíc došlo k převzetí a novému nastudování starých, lety prověřených věcí. Na koncertech se jejich uvedení ujalo v pohodě.
A ještě jedno navíc - na podzim roku 2013 kapela oslavila 30 LET SVÉ NEPŘETRŽITÉ EXISTENCE.

Stará škola během roku 2014 připravila realizaci zcela nového alba. To pak bylo natáčeno v červenci a srpnu a pod názvem 1983 a ve zcela jiném grafickém pojetí na podzim 2014 i vyšlo.
Hlavními partnery realizace alba se staly statutární město Ústí nad Labem (www.usti-nl.cz), dále Ing. Jaroslav Bukáček (Spolchemie) a Petr Řehák (Razant).
Na realizaci se také podíleli Jan Domecký (U.X.B, Black Sabáka, manažer studia Pavouk Records), Martin Koranda (doprava), Karel Carlos Nechuta (doprava), Karel Frič (doprava) a Venca "Katapult" Haertl (když si to CD rozbalíte, zjistíte, proč je zde uveden).
Zvláštní dík také zamířil k Jirkovi Pletánkovi, který vytvořil vynikající zvuk.
Během roku 2016 se Stará škola navíc rozhodla, že svůj program rozrůzní.
Takže vedle klasického programu STARÁ ŠKOLA (dnes prezentovaného jako Stará škola Classic) vznikl i program STARÁ ŠKOLA JINAK, který už tehdy začal být hodně žádán. V tomto programu tehdy vystupoval jako host klávesista Michal "Wakeman" Mareček. Program zahrnoval takové covery, které se běžně nehrají a mnohé z nich jsou vysoce instrumentálně náročné - například Modrý efekt, Synkopy 61, Etc..., Who a další, v set listu byly i skladby od  Katapultu, Motörhead apod.
Navíc kapela rozjela svůj další program, STARÁ ŠKOLA UNPLUGGED, kde svoje
původní skladby prezentovala unplugged, akusticky (tehdy ještě bez současného hosta).
V lednu 2018 pak došlo k personálním změnám, kdy po vzájemné dohodě ze sestavy odešli zpěvačka Veronika Vavroušková a bubeník Martin Lapáček.
Skupina vyhlásila konkurz na uprázdněná místa a první zkoušky s adepty proběhly hned následně po koncertní derniéře sestavy dne 20. 1. 2018. 

V únoru 2018 skupina vydala oficiální tiskovou zprávu, kde představila nového bubeníka, kterým se stal Hans. 
Skupina opět v klasickém triu s novou, nadupanou krví velmi rychle nacvičila svůj repertoár a rozjela se po vystoupeních. 
Zároveň využila svého potenciálu a opětně rozjela další programy.
V programu Stará Škola Unplugged, který fungoval už z předchozích dob, se dalším kytaristou stal Miroslav Slávek Vojnar (Last Rebel, Vojnar Family Band). Skupina v tomto složení realizuje v netradičním nástrojovém obsazení klasické skladby Staré školy plus jeden významný cover.
Pro program  Stará škola JINAK se v listopadu 2018 stal zpěvákem, kytaristou a klávesistou Mentol. Tento program se neuvěřitelně rozjel, skupina zařadila do svého repertoáru výrazné skladby světové scény (Led Zeppelin, The Who, ZZ Top, King Crimson, Pink Floyd, Cream, Jethro Tull, Motörhead, Deep Purple, Black Sabbath a další) a domácí scény (Modrý efekt, Katapult, Etc...).
Součástí interního týmu se stal i Karel Carlos Nechuta (carloscars@email.cz, doprava, road 'n' stage manager) a nejnověji i Michal Mescalero Bartoš (doprava, merch manager, staraskola.merch@seznam.cz).
Roku 2023 vstoupila skupina do 40. roku své nepřetržité existence...
Při té příležitosti připravila celoroční oslavy, které mj. zahrnovaly úpravu jeviště včetně hazerů, nové skladby (ve všech třech programech), rozsáhlý merch, vydání tří výročních alb atd. 
První z trojice plánovaných výročních alb vyšlo v červnu 2023 a neslo název KOCOVINA.

Skupina se vrátila ke klasické grafice a natočila sedm skladeb. Na albu se podílela řada osob, kdy poděkování patří Mentolovi (studio Krawtzak), Miroslavu Černému (foto) a dalším.
Druhé z trojice plánovaných výročních alb vyšlo v říjnu 2023 pod názvem STŘEDOVĚK.

I zde se na albu se sedmi skladbami (je tam jedna jako bonus) podílela řada osob i firem včetně Honzy Seibta ze studia Macac, produkce Mentola ze studia Krawtzak a výkonných producentů Carlose a Mescalera.

Krátce nato došlo ve skupině k personálním změnám a k samému konci roku 2023, na konci 40. roku nepřetržité činnosti kapely došlo k následné dohodě, kdy bubeník Hans opustil řady programů CLASSIC a UNPLUGGED. Skupina vypsala konkurz, na který se přihlásilo přes 20 uchazečů. 

Výsledkem bylo, že pro program CLASSIC (tedy klasickou Starou školu, autorskou tvorbu, kterou fanoušci znají přes 40 let) se novým bubeníkem stal PETR ZELENKA. A pro akustický program UNPLUGGED se novým perkusionistou stal PAVEL KOŠÍK KOŠUMBERSKÝ. V průběhu počátku roku 2024 došlo i k další změně, kdy Hans pouští místo bubeníka i v programu JINAK. Nástupcem na jeho místo se stává ARTUR ČEŘOVSKÝ.  Skupina okamžitě začala s novými členy zkoušet při přípravách na novou sezónu. Navíc, s novou posilou v řadách Unplugged se chystá natočit ono slíbené třetí výroční album k 40. výročí činnosti skupiny, které bude výjimečné už jen tím, že bude UNPLUGGED!

JEDEME DÁL! – Sledujte koncerty a novinky a to:

►na těchto stránkách: www.stara-skola.com

►na facebooku: www.facebook.com/staraskolarock

►na bandzone: www.bandzone.cz/staraskola

Aktuální sestava:
*Dalibor ŠTEFL - baskytary, akustická baskytara, fretless baskytara, foukací harmonika, percussion, zpěv
*Petr ZELENKA - bicí nástroje
*Vítězslav ŠTEFL - kytary, akustické kytary, kytarový syntezátor, zpěv
-----
*MENTOL (Stará škola JINAK) -zpěv, akustická kytara, klávesové nástroje
*ARTUR ČEŘOVSKÝ (Stará škola JINAK) - bicí nástroje
-----
*Miroslav Slávek VOJNAR (Stará Škola Unplugged) - akustická kytara
*Pavel Košík KOŠUMBERSKÝ (Stará Škola Unplugged) - percussion
-----
členové interního týmu:
*Karel Carlos Nechuta - doprava, road'n'stage manager
*Michal Mescalero Bartoš - doprava, merch manager
Print Friendly, PDF & Email